Kördüğüm

İnsanlar düğüm atanlar, düğüm çözenler ve ne olduğunu bile anlamayanlar olarak üçe ayrılır.Ben çözenlerdenim. Uzun uzun uğraştığım zamanlar oldu ve makasa davranmadım şimdiye kadar. Her kördüğüm yeni bir bulmaca gibi gelir bana. Önce elimde çevirip ip nereden girmiş nereden çıkmış incelerim sonra sabırla uçlara en yakın noktasından ipleri girdikleri aralıklardan geriye çıkartırım. Yavaş yavaş çözülür elimde. Çözüldükçe küçülür.

gemici_dugumu_tabloDaha çok küçüktüm, babaannemin bozulan bir radyosu duruyordu kenarda. O dönemin pilli iri radyolarından biri. Kurcalamaya meraklı olduğumdan kaşla göz arası bir kontrol kalemi bulup açıvermiştim vidalarını. Bir kere dağıtınca, azar işitseniz de tekrar toplayana kadar dokunmazlar. Hayat hakkında erken keşfettiğim bir ipucudur bu. Sonra incelemeye başladım radyoyu. Pilden gelen elektriğin iletken yolunu takip ediyordum ki bir tane kablonun lehiminden ayrılmış ortada gezdiğini farkettim. O zamanlar lehim de bulamayacağım için uyduruk bir bant ile yapıştırdım kabloyu. Vidaları takıp da radyoyu açtığımda artık babaannemin gözünde “el kadar çocuk radyoyu tamir etti valla” olmuştum.

Bundan sonra konu komşunun bozuk radyolarını taşıdı bana birkaç kere. Her ne kadar “Seninki kolaydı. Ben bunları nasıl tamir edeyim desem” de dinlemedi rahmetli. Şansa yanlış hatırlamıyorsam hepsinin kopuk birer kablosu çıktıydı da şanım yürümüş, ünvanımı kaybetmemiştim.

Temel prensip hep aynı aslında. Düğüm de çözseniz, radyo da tamir etseniz, birisiyle kavga da etseniz, program da yazsanız, pazarlama stratejisi de geliştirseniz hep aynı. Önce sorunu oluşturan durumları inceliyip, olması gereken halini ve mevcut halini kıyaslıyoruz. Sırayla ve sabırla adım adım atılması gereken adımları takip ediyoruz. Aksaklıkla karşılaştığımız yeri düzeltiyoruz ve işin sonuna kadar durumu tekrarlıyoruz.

Hiç bir kördüğüm tek hamlede çözülmez. Sırayla adım adım çözmeniz gerekir.

Yine de çözmek için uğraşan mı, düğümü atıp öylece bırakan mı  yoksa mevzudan habersiz öylece takılan mı akıllı hala karar verebilmiş değilim.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

One thought on “Kördüğüm”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.