Maymunlar Cehennemi

O ilk klasik haliyle bu filmi seyretmiş miydiniz ? Hani uzayın derinliklerinde kaybolmuş bir uzay gemisindekiler rastladıkları bir gezegende hayat olduğunu keşfederler. Yüzeye indiklerinde, maymunların akıllı ve teknoloji geliştiren canlılar olduğu ancak insanların azınlıkta ve esaret altında kafeslerde tutulduğunu görürler. Maymunlar akıllı ancak henüz ilkel yanları tamamen silinmemiş vahşi hayvanlardır. Filmin sonunda aslına bu gezegenin farklı bir yer değil, bildiğimiz Dünya olduğu anlaşılır. Sadece zamanda geleceğe yolculuk yapılmıştır.

Picture for Features, Sunday Review, Cover Story. Planet of the Apes(1968)Directed by Franklin Schaffner. [13JULY2014 REVIEW COVER]
Picture for Features, Sunday Review, Cover Story. Planet of the Apes(1968)Directed by Franklin Schaffner. [13JULY2014 REVIEW COVER]
Kendimi bir süredir bu seneryado yaşıyormuş gibi hissediyorum. Bildiğin “Maymunlar Cehennemi”ne düştüm sanki. Etrafımda, akıllı olduğunu düşünen, ancak bir maymundan az daha hallice insanlar yaşıyor. Konuşunca, uzaydan geldiğimi anlayacaklar ve kendilerinden farklı görecekler. O yüzden susuyorum ve maymun taklidi yapıyorum çoğu zaman.

Cehenneme çevirdikleri ve hala çevirmekte oldukları dünyalarında vahşet kanıksanmış. Selam verdiğin, evine davet ettiğin komşun bir gün sosyal medyada ağzından kaçırıveriyor aslında ne düşündüğünü. Kardeşi, fikrini beğenmediği birinin kafasını kesmekten, kanını içmekten bahsederken, bir diğeri savunduğu konunun ne olduğunu bile bilmeden hakaretler yağdırıyor insanlara.

Eski dostlar kimi zaman para, kimi zaman nüfus, kimi zaman körü körüne bir inanç uğruna maymunları savunuyor. Maymun olmaya çalışıyorlar adeta.

Kimse bilgiden, zekadan, araştırmadan, öğrenmeden, tartışmaktan bahsetmiyor. Herkesin dilinde, başkalarının dillerindeki klişeler. Ne dediğinin, neyi savunduğunun farkında bile değil insanlar. Çoğunluğu takip etmenin en doğru şey olduğunu düşünüyorlar. Sürü olmayı seçiyorlar. Ve ben artık katlanamıyorum. Sürü olmayı 10-15 bin yıl önce bırakmamız gerekirdi, ne oldu bize?

Daha fazla hayal kırıklığı yaşamamak için siliyorum insanları sosyal medyadan, hayatımdan, çevremden. Gittikçe yalnızlaşıyorum, farkındayım. O yüzden kendimi gerçek bir uzaylı gibi hissediyorum son zamanlarda. O son sahnede Maymunlar Cehennemi’ndeki abinin kumlara gömülü özgürlük anıtını gördüğü andaki hayal kırıklığı benim standart ruh halim oldu.

Sanırım tepe noktasına ulaştık insanlık olarak. Şimdi tersine dönüp, amip olmaya doğru gideceğiz. Bir sonraki evrimin hayırlı olması dileğiyle, çevreye verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü maymunlar adına evrenden ve gerçek maymunlardan özür dilerim

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.