Saçma

Saçmalıklara öyle büyük bir istekle, azimle ve kararlılıkla inanırız ki, sorgulamayı aklımızın ucundan bile geçirmeyiz.

Beyin bir konuyu bir yere yerleştirdiğinde, onu oradan çıkarırsa oluşacak kaos, büyük bir sıkıntı yaşamaya sebep olur. Bu yüzden yanlış olduğunu sezse bile beyin, o yanlışa sarılmayı, sıkıntı ile boğuşmaya tercih eder.

Dolayısıyla yanlış öğretilene, saçmalıklara, hurafelere inanan insanlar bunları hayatları pahasına sorgulamadan savunurlar. Sorgularlarsa düşecekleri boşluktan korkarlar.

Bu hep diğer insanlarda böyle ama sende kesinlikle farklı değil mi? O cahiller sorgulamıyorlar ama sen sorguluyorsun değil mi? Malesef değil.

Bence okulun amacı bu. Henüz sorgulama yaşına gelmeden bazı ön kabüllerle beyinleri dolduruyoruz ki, sonraki nesiller de aynı saçmalıkları hayatları pahasına korusunlar.

Sayalım mı birkaç tane? Şimdi yazının bundan sonrasını okuduğunuzda ya gerçekten objektif olarak sorgulayacaksınız ve oluşacak kaos ile uğraşacaksınız ya da beyniniz sizi, bunların saçmalık değil olması gereken en düzgün, en doğru şeyler olduğuna ikna edecek bir savunmaya geçecek ve “ne diyor bu deli, boşver sen onu” diyecek.

Bir ay içinde ne kadar para kazanıp ne kadarını vergi diye bir devlete veriyorsunuz ?

100 lira kazansanız 30 lirası gelir vergisine gidiyor kafadan. 70 liranızı alıyorsunuz elinize.

Birşeyler almak zorundasınız o ay içinde doğru mu? Aldığınız diğer malları satanlar da sattıkları mallardan elde ettikleri gelir için gelir vergisi ödeyeceklerinden fiyata onları da ekliyorlar ve 10 liralık malı size 10+3+2.34 (%18 KDV) ye yani 15.34 e satıyorlar. O da lüks tüketim veya benzin gibi ekstra vergiler konulmamışsa. yani her aldığınız maldan dolaylı olarak bir %35 daha ödüyorsunuz. yani 24.5 lira. Yani en kaba haliyle 100 lira kazanıp 54.5 lirasını devlete veriyorsunuz. Daha bunun emlak, otomobil, çevre, çöp vırt zırt vergileri yok.

O devlete kazancınızın çoğunu vermekle kalmıyor bir de üstelik erkekseniz hayatınızın birbuçuk senesini de askerlik olarak veriyorsunuz.

Karşılığında ne alıyorsunuz ? Neden var devlet ? Ne yapıyor bu paraların karşılığında ? Yol mu ? Devlet olmasa inanın çok daha ucuza halledebilirdik. Sağlık mı ? Elektrik mi ? Su mu ? E bunlar da bedava değil ki ! Güvenlik mi ? Her gün bir yerlerde bombalar patlıyor, insanlar ölüyor. Peki neden böyle saçma bir sistemde direniyor insanoğlu? Savaşmadan, devletleşmeden kollektif yaşayabilecek, adam gibi üretip adam gibi satabilecek, başka yerlerdeki kaynaklara göz dikmeden adilce paylaşabilecek akıl seviyesine gelmek için ne gerekiyor ?

Din konusuna girmiyorum bile. Sadece şu kadarını söyleyeyim Evet bir din var, bir yaratıcı var bence ama bu yaşadığımızın, yaratıcının gönderdikleri ile ilgisi yok. İnanmıyor musun ? Kaosa katlanabileceksen sorgula.

Mesela zaman’ı sorgula. Okulu sorgula, hayatı sorgula, insanları sorgula. Nelere körü körüne inandırıldığımızı görünce korkmayacaksan eğer, cesaretin varsa…

Ya da kesin ben saçmalıyorumdur!..

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.