Sayın Para

Paraya ve parası olana saygı göstermek benim mayamda yok. Şimdiye kadar tanıdıklarımı düşündüğümde de %70e %30 gibi bir dağılımla benim gibiler azınlıkta.

captureHayatın merkezine parayı ve dolayısıyla gücü oturttuğunuzda saygı gösterdiğiniz kavramlar doğal olarak değişiyor. Ben buna uyum sağlayamayanlardanım.

Bir yerde hesap öderken direk elini cebine atanlar ile tuvalete gidenler arasındaki ayrım kadar basittir iki grubu birbirinden ayırmak. Gerçekten parası olmayıp mahçup olmamak için çabalayan adamlar ayrı. Onları zaten anlarsınız.

Bir gün beraber çıkılan bir seyahatte sabah kapının altından atılan bir parça kağıda yazılıdır benzin parasının size düşen payı, bir gün ölen teyzenin ardından teyzeoğluna uzatılan “şimdiye kadar yaptığım market alışverişlerinin toplamı” diye uzatılan kağıttadır paranın dostluğa, kardeşliğe oranı. Parayı isteyen muhtaç da değildir hani. Sadece eksilen bir miktar para, demek ki çok rahatsız etmiştir onun kafasını.

Paraya tapanlarda görürsünüz; en kabullenilmez işler birden onay alır. Haklı çıkartılır ahlaki çöküşler. Yıllarca eleştirilenler kabullenilir, hatta savunulur. Para veya güç sahibi olanlardan bir beklenti olmasına da gerek yok. İlkel beyin güç ve güçlüye tapar. Bazen bir aferin almak, bazen ısmarlanan bir yemek, bazen ismiyle hitap etmek bile yeter tapmaya. Bugün ülkenin insanlarına bakıp hayret etmemek gerek. Küçültüp birey olarak incelendiğinde bu tapmayı görmemek imkansız. Hatta bu çok çok yakın çevrede de belki kendinde bile gözlenebilecek bir davranış.

Sevemedim parayı. Yani parayı elbet sevdim ama birikmesi için çirkinleşmeyi sevmedim. Yediremedim kendime. Güzel geçen bir günün ardından ne kadar içerdeyizi hesaplamak çok ters geldi. Yoksa elbette, bir günün güzel geçmesine ve bunu dostlarımla, sevdiklerimle paylaşmama sebep olduğunda parayı nasıl sevmem?

Birisinin ihtiyacı varken ve bunu biliyorken, bende duran fazla para rahatsız eder beni. O para sanki ihtiyaç sahibinin hakkı da ben borç almışım gibi bir his bu. Sevmiyorum o yüzden para ile kurulan ilişkileri. En sevdiğim insanla bile para böyle saygısızca, fütursuzca araya girince siliyorum insanları.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.