Sıvı

Biraz eskilere “Fen Bilgisi” dersine dair bilgilere gidin, sıvıların bir özelliği vardı, hatırladınız mı hani “Bulundukları kabın şeklini alırlar“.

Captureİnsan vücudunun %70’i su olmasına rağmen bulunduğu şartlara uyum konusunda sıvı özellikleri göstermemesi o lanet %30 mineral bölümün suçu.  Halbuki bulunduğun ortamın şartları ile uyumlu olunca sorunlara karşı daha kesin ve kalıcı çözümler üretebilir, hayattan daha fazla keyif de alabiliriz. İlla her şartta, akıntıya karşı savaşmanın alemi yok yani.

İngiltere’nin yağmurunu en azından şarkılardan biliyorsunuzdur. Gerçekten anormal yağış alan bir ülke. Bunun yanısıra son derece tutarsız bir hava durumu da söz konusu. Sabah evden çıkarken güneş gözünüze girer, sokağın köşesinden dönerken sağnak bastırır, ana yola çıkarken silecekler yetişmez, anayolda ilk sapağa gelmeden güneşliği indirebilirsiniz. Her 10 dakikada bir değişen bir hava var. Yani  “Haftaya pazar günü pikniğe gidelim” diyemiyorsunuz.  Buradaki insanları inceleyince ne kadar sıvı bir mantıkla yaşadıklarını görebilirsiniz. Hayran olunası bir yaşama şekli. Yağmur yağıyor diye planını erteleyen bir tek İngiliz yok mesela. Her evde en azından birer tane lastik çizme, su geçirmez pantalon, yağmurluk, yürüyüş ayakkabısı var. En sevdiğim şey ise katlanıp 15 – 20 santimlik bir kare çantaya dönüşebilen yağmurluklar. Rahatlıkla çantanızın dibinde bir yere sığıyor. Sokakta normal kıyafetleri ile yürüyen insanların, yağmur başlayınca aniden yağmurluklu insanlara dönüşümünün sırrı bu işte.

Güneşe İngilizler kadar hasret kimse olamaz herhalde. Ancak şartları biliyorlar. Güneşi gördükleri anda tadını çıkarmaya da hazırlıklılar. Birden arabaların üstleri açılıyor, parklarda güneşe dönüp üstlerindekini çıkarıp maksimum güneşlenme moduna geçiyorlar. Ve mutlaka yaz kış güneşli bir yerlere tatile gidiyorlar.

Buraya gelip de havadan şikayet etmek yerine, yüzyıllardır bu hava ile yaşayanlara bakıp ders almak ve sıvı gibi düşünmek gerekiyor.

Hayatın her evresinde mutluluğun sırrı biraz sıvı olabilmekte. Bulunduğumuz kabın şeklini alınca çok daha mutlu oluyoruz inanın. Direnmeyin %70 iniz sıvı sonuçta…

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.