Uyarlılık

Duyarlı olmak göründüğü kadar kolay değildir her zaman. Tutarlı olmayı iki yuzluda gerektirir. İnsan kötü olayları unutmak üzere programlandığından çevresindeki  gidişata duyarlı kalabilme süresi kısıtlıdır. (Son ölçümlerime göre bu süre 17 saat 2 dakika. )

Etraftaki saçmalığa, vurdumduymazlığa, ölümlere, vahşete tepki gösterip “YETER” diye haykırma ve bu insanların nasıl olup da eğlenebildiğini anlayamama ile kıvrak melodiler eşliğinde dans etmeye ve bunu arkadaşlarınla paylaşmaya geçme arasında tam 17 saat 2 dakika var.

Her iki durum da insanca. Duyarlı olup bunu gösterdikten sonra ortama uyup “uyarlı” olmak içgüdüsel bir davranış.

Kimse bir başkasının acısını gerçekten içinde hissedemez aslında. Sadece mış gibi yapar. Kendini o acıyı hissetmesi gerektiğine inandırır. Kendisinden başka bu acıyı hissetmeyenlere karşı içinde samimi bir öfke de duyar. Fakat gerçekten içinde, derinlerde hissetmez.  İşte bu yüzden eleştirdiği, tepki gösterdiği tarafa kayması kaçınılmaz.

17 saat normal şartlarda fena da değil bence. Bir arkadaş toplantısında eleştirsen ve oradan kalkıp güzel bir uyku çektikten ve mükellef bir kahvaltıdan sonra bambaşka bir arkadaş grubu ile eğlensen zaten kimse farkına da varmaz. Hatta şimdiye kadar böyle yaşadığımız için duyarlı gözükmemiz gereken yerde duyarlı neşeli gözükmemiz gereken yerde neşeliydik.

Hep bu sosyal medya bozdu ortalığı. Her anımızı paylaşınca bir çeşit delil bırakır olduk. Eskiden farkedilmeyen bu değişim artık göz önünde. Zaman “Timeline***” ile ilerlemiyor. Herkes her an anlık paylaşımları görüp geçemiyor. Silinmiyor söylenenler. O eski sözün uçtuğu zamanlar geride kaldı. Artık yazı var ve kalıyor.

Bir giriyorsun birisinin sayfasına alt alta iki farklı ruh hali ikisi birbirinden 180 derece zıt. (360 değil 180)

Siz daha uyuyun, ne olacak bu sosyal medya yüzünden sahte duyarlılıkları ifşa olanlar. Yazık değil mi onlara. Gördükçe içim acıyor, kan ağlıyorum. Siz de ağlayın.

 

Not : Yılbaşı için planı olan var mı nerede eğleniyoruz ?

 

*** Timeline facebook veya twitter gibi sosyal medya sitelerinde kronolojik olarak paylaşımların akışı.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.